Leczenie ketaminą Warszawa, klinika ketaminy

KK_logo

ŁADY, UL. DŁUGA 34
TEL: 22 292 40 40
PN -PT 07.00-19.00

1. Wizyta kwalifikacyjna

2. Faza indukcji

3. Faza podtrzymująca

4. Kontynuacja terapii

Terapia

Terapia prowadzona jest w przychodni Strefa Zdrowia, na Sali Intensywnego Nadzoru Medycznego. Przed rozpoczęciem terapii konieczna jest kwalifikacja lekarza prowadzącego. Schemat terapii, częstotliwość wlewów oraz modyfikacje standardowych dawek ustala lekarz prowadzący psychiatra. Rekomendowany schemat leczenia obok.

 

TERAPIA


1. Wizyta
kwalifikacyjna

Potwierdzenie kwalifikacji do
terapii.


2. Faza
indukcji

3 infuzje
w tygodniu


3. Faza
potrzymująca

1 infuzja
w tygodniu

 


4. Kontynuacja
terapii

Decyzja lekarza 
prowadzącego

 

Terapia prowadzona jest w przychodni Strefa Zdrowia, na Sali Intensywnego Nadzoru Medycznego. Przed rozpoczęciem terapii konieczna jest kwalifikacja lekarza prowadzącego. Schemat terapii, częstotliwość wlewów oraz modyfikacje standardowych dawek ustala lekarz prowadzący psychiatra. Rekomendowany schemat leczenia obok.

Terapia ketaminą skierowana jest do pacjentów, którzy cierpią na depresję lekooporną i nie odpowiadają na standardowe, dostępne leczenie.

Ketamina jest lekiem zarejestrowanym w innym wskazaniu (w znieczuleniu lub
przeciwbólowo), niemniej jej skuteczność w leczeniu depresji lekoopornej została
potwierdzona w trakcie licznych badań klinicznych prowadzonych w ciągu ostatnich 20 lat.

Odpowiedź na leczenie pojawia się w ciągu 1 dnia po infuzji u prawie 70% pacjentów oraz w ciągu 3 dni u 30% pacjentów. Efekt może się utrzymywać u niektórych pacjentów aż do 4 miesięcy po zakończeniu leczenia podstawowego.
U większości pacjentów nawrót choroby następuje w ciągu 2 tygodniu
po zakończeniu leczenia.

Pochodna ketaminy, esketamina, podawana w formie wziewnej (donosowo) jest zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych jako skuteczny lek w leczeniu
depresji lekoopornej. Badanie bezpieczeństwa na grupie 800 pacjentów wykazało 43% remisji w ciągu 12 miesięcy.

KRYTERIA
KWALIFIKACJI DO
LECZENIA

 • Aktualna faza czynna choroby;
 • Możliwość przybycia do Kliniki i jej opuszczenia (samodzielnie lub z osobą towarzyszącą)
 • Chęć stałego kontaktu z kliniką;
 • Możliwość zrozumienia charakteru i celu terapii, jego korzyści i możliwych skutków ubocznych.

KRYTERIA
DYSKWALIFIKUJĄCE

 • Zwiększone ciśnienie śródczaszkowe;
 • Bardzo wysokie ciśnienie krwi;
 • Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe (jaskra);
 • Niedawny epizou epilepsji;
 • Obecny lub niedawny epizod psychozy;
 • Historia epizodów manii wywołanej lekami;
 • Kobiety w ciąży, w trakcie terapii in vitro lub próbujące zajść w ciążę;
 • Przyjmowanie benzodiazepin w ciągu ostatnich 48 godzin;
 • Pacjenci uzależnieni od alkoholu, którzy nie mogą się powstrzymać od spożywania alkoholu przynajmniej przez 3 dni.

OGRANICZENIA PRZED ZABIEGIEM

Należy pamietać o tym, aby:

 • W ciągu 48 godzin przed wizytą oraz w dniu wizyty proszę nie zażywać wżadnej postaci benzodiazepin oraz alkoholu (mogą one obniżyć skuteczność terapii), jak również innych substancji zawierających produkty tytoniowe, kanabinoidy oraz inne nielegalne substancje.
 • W dniu wizyty można zjeść lekkie śniadanie, niemniej w ciągu 4 godzin przed infuzją proszę nie spożywać posiłków, dozwolona jest niewielka ilość wody.
 • W dniu wizyty proszę należy zaprzestać przyjmowania leków zwiększających ciśnienie krwi (stymulantów).
 • Należy kontynuować przyjmowanie leków na nadciśnienie i przeciwcukrzycowych w stabilnej dawce.

OGRANICZENIA
PO ZABIEGU

Każdy pacjent inaczej reaguje na zabieg, ma również inne odczucia. Potencjalne działania ketaminy przedstawione są poniżej:

 • Może być odczuwalne lekkie oszołomienie, zmęczenie lub lekki ból głowy, na który można zaaplikować sobie paracetamol w małej dawce (do 500 mg).
 • Zachęcamy, żeby do końca dnia wypoczywać i nie wykonywać forsownych ćwiczeń i aktywności.

Po wlewie, nie powinno się aż do następnego dnia:

 • Jeździć samochodem
 • Pić alkoholu
 • Samodzielnie opiekować się dziećmi
 • Podpisywać żadnych zobowiązań
konsultacja lekarza
podłączenie kardio
założenie welfronu
opuszczenie kliniki

KWALIFIKACJE
DO BADANIA

Pacjent ze skierowaniem

Jeśli Pacjent posiada od swojego lekarza prowadzącego skierowanie na terapię ketaminą, po przybyciu do Kliniki zostanie poproszony o zapoznanie się z formularzem „Informacji dla Pacjenta dotyczącej terapii ketaminą” i wyrażenie zgody na terapię.
Następnie zostanie poproszony o wypełnienie kwestionariuszy PHQ-9 oraz GAD-7 i udanie się do gabinetu, gdzie zostanie przeprowadzony krótki wywiad z osobą dokonującą wlewu (kwalifikacja bezpośrednio przed wlewem), która podejmie decyzję o rozpoczęciu zabiegu.

konsultacja lekarza

Pacjent bez skierowania


Pacjent bez skierowania zostanie poproszony o udanie się na wizytę kwalifikacyjną do lekarza prowadzącego – psychiatry (możliwe jest odbycie tej wizyty w przychodni Strefa Zdrowia, po uprzednim umówieniu wizyty).
Podczas wizyty lekarz psychiatra przeprowadzi wywiad medyczny i potwierdzi postawioną diagnozę, poprosi o zapoznanie się z formularzem „Informacji dla Pacjenta dotyczącej terapii ketaminą” i wyrażenie zgody na terapię, a następnie o wypełnienie kwestionariuszy: PHQ-9 (kwestionariusz zdrowia pacjenta), GAD-7 (kwestionariusz lęku uogólnionego).
Następnie Pacjent zostanie poproszony o udanie sie do gabinetu zabiegowego, gdzie zostanie wykonane EKG oraz pomiar ciśnienia. Z wynikami pomiarów Pacjent uda się do gabinetu lekarza, gdzie zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu terapii. Pierwszy wlew można rozpocząć tego samego dnia, w którym zostanie przeprowadzona wizyta kwalifikacyjna.

podłączenie kardio

WLEW KETAMINY

procedury


Rozumiemy, że zabieg może powodować lekki niepokój, zwłaszcza za pierwszym razem, dlatego proponujemy, aby Pacjent próbował się lekko wyciszyć i zrelaksować przed rozpoczęciem iniekcji.

Pacjent zostanie poproszony o położenie się na leżance lub fotelu do infuzji, gdzie zostanie podłączony kardiomonitor monitorujący ciśnienie krwi i tętno podczas zabiegu.

Następnie lekarz lub pielęgniarka wkłuje się w żyłę na grzbiecie dłoni (lub innej, w zależności od stanu żył), założy wenflon i zostanie podłączona kroplówka. Wlew będzie trwał około 40 min.

W trakcie infuzji Pacjent spoczywa w pozycji zapewniającej komfort (leżącej, półleżącej lub siedzącej). Staramy się zapewnić relaks poprzez dostosowanie otoczenia (cicha, relaksująca muzyka lub całkowite wyciszenie, ograniczenie światła bądź zasłonięcie oczu). Przed, w trakcie oraz po infuzji kontrolujemy stan zdrowia Pacjenta oraz jego samopoczucie.

Po zakończeniu infuzji Pacjent pozostaje w pokoju w pozycji leżącej tak długo, aż będzie gotowy do wstania (wielu pacjentów czuje się niepewnie wstając zaraz po aplikacji leku). Można również skorzystać ze strefy odpoczynku, gdzie jest dostęp do ciepłych i zimnych napojów oraz słodkich przekąsek.

Po zabiegu Pacjent jest proszony o wypełnienie kwestionariuszy: PHQ-9 oraz GAD-7 .

Podczas trwania zabiegu, można słuchać muzyki lub relaksować się w inny sposób, nie jest jednak wskazane korzystanie z urządzeń mobilnych typu telefon, tablet czy laptop lub rozmawianie w tym czasie przez telefon.

W trakcie infuzji można czuć się nieco dziwnie (każdy pacjent ma nieco inne odczucia). Nasz personel będzie zachęcał Pacjenta do poddania się odczuciom i zaprzestaniu opierania się efektom leczenia oraz skupienia się na doświadczeniach, a nie na otoczeniu.

Jeśli Pacjent przybędzie do kliniki sam i nikt nie będzie mu towarzyszyć, rekomendujemy, żeby pozostał w strefie odpoczynku przynajmniej 2 godziny po zabiegu. Jeśli będzie z osobą towarzyszącą, zalecamy, aby pozostał w klinice jeszcze godzinę po zakończeniu infuzji.

założenie welfronu
opuszczenie kliniki