W dzisiejszym szalenie szybkim tempie życia, stres i lęk stają się nieodłącznym towarzyszem wielu ludzi. Niemniej jednak, gdy te uczucia stają się przytłaczające i niekontrolowane, mogą prowadzić do zaburzeń lękowych, które wpływają na jakość życia i codzienne funkcjonowanie.

Źródła Zaburzeń Lękowych Zaburzenia lękowe nie mają jednego, konkretnego źródła. Są wynikiem złożonej interakcji czynników biologicznych, genetycznych, środowiskowych i psychologicznych. Dla niektórych osób, predyspozycje genetyczne mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych, podczas gdy dla innych kluczową rolę odgrywają trudne przeżycie, takie jak trauma czy strata.
 

Charakterystyka Zaburzeń Lękowych Zaburzenia lękowe obejmują różne diagnozy, takie jak:

1. Zaburzenie lękowe uogólnione (GAD): Stały i nadmierny lęk związany z wieloma codziennymi sytuacjami. 2. Zaburzenie paniczne: Nagłe ataki paniczne, związane z silnym lękiem, dusznością i uczuciem utraty kontroli. 3. Fobia społeczna: Lęk przed sytuacjami społecznymi, które prowadzi do unikania kontaktu z innymi ludźmi. 4. Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD): Napadowe myśli obsesyjne i działania kompulsywne, mające na celu złagodzenie lęku. 5. Zaburzenie stresu pourazowego (PTSD): Utrzymujący się lęk po przeżyciu traumatycznego wydarzenia.
 
 
 

Strategie radzenia sobie z zaburzeniami lękowymi

 

Terapia psychologiczna

 

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest powszechnie stosowaną metodą w leczeniu zaburzeń lękowych. Pomaga zmieniać myślenie i reakcje emocjonalne, co prowadzi do zmniejszenia lęku. Relaksacja i medytacja

 

Techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie czy medytacja, mogą pomóc w redukcji napięcia i stresu.

 

Ketamina

 

Badania kliniczne wykazały, że ketamina szybko łagodzi objawy zaburzeń lękowych i depresji, nawet u osób, które nie reagują na tradycyjne leczenie.

 
 
 

Ketamina wykazuje natychmiastowe działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne.

 

W przeciwieństwie do tradycyjnych leków przeciwdepresyjnych, które mogą wymagać kilku tygodni, zanim zaczną działać, ketamina przynosi ulgę już w ciągu kilku godzin od podania. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów z ciężką depresją, którzy nie odczuwają poprawy po tradycyjnych lekach przeciwdepresyjnych.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ketaminy, skorzystaj z konsultacji w Klinice Ketaminy.

 

Klinika Ketaminy jako jedna z pierwszych w Polsce oferuje terapię ketaminą, między innymi dla osób cierpiących na depresję lekooporną, przewlekły ból, zaburzenia lękowe.

 
 
 

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu

 

Klinika Ketaminy, ul. Długa 34, 05-090 Łady (pod Warszawą).

 

5 km od Lotniska Chopina

 

+48 733 766 510