Depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym, które może wpłynąć na każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego.

Choć wiele znamion depresji jest dobrze znanych, istnieją także mniej powszechne objawy, które mogą sprawić, że diagnoza i rozpoznanie stanu depresyjnego mogą być trudniejsze.

Okazuje się, że depresja to nie tylko smutek czy przygnębienie.

Problemy z koncentracją i pamięcią

Częstym objawem depresji jest trudność w koncentracji oraz problem z zapamiętywaniem informacji. Osoby dotknięte depresją często opisują uczucie „mgły umysłowej”, które utrudnia im skupienie uwagi na codziennych zadaniach. To może wpłynąć na wydajność w pracy, szkole i życiu osobistym. Niezdolność do koncentracji może być frustrująca i prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości.

Fizyczne dolegliwości

Depresja może wywołać różnego rodzaju objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, bóle mięśni, problemy żołądkowe i zaburzenia snu. Często te dolegliwości są bagatelizowane lub mylone z innymi schorzeniami, co może prowadzić do opóźnienia w diagnozie depresji. Osoby cierpiące na depresję mogą często odwiedzać lekarzy z powodu tych objawów fizycznych, nie zdając sobie sprawy, że ich źródłem może być problem psychiczny.

Zaburzenia apetytu

Depresja może wpływać na nawyki żywieniowe, prowadząc do nadmiernego albo zbyt małego spożycia posiłków. Jeśli w krótkim okresie zauważasz utratę wagi, brak apetytu i często zapominasz o jedzeniu, może to być sygnał, że jesteś dotknięty/ta depresją. Awersja do jedzenia nie jest typowa i może wynikać z różnych zaburzeń. Ludzie z depresją czasem zauważają szybką utratę wagi, ponieważ tracą ochotę na jedzenie.

Z drugiej strony niektórzy pod wpływem depresji sięgają po jedzenie jako źródło pocieszenia, co może prowadzić do wzrostu masy ciała.
Zamknięty krąg zajadania problemów skutkuje zwiększeniem wagi, zwiększenie wagi prowadzi do spadku nastroju, sposobem na spadek nastroju jest zajadanie…

Otyłość zwiększa ryzyko depresji, a depresja podnosi zagrożenie otyłością.

Strach

U osób chorych na depresję może pojawiać się ciągłe uczucie strachu. Jest ono powodowane przez uczucie bezsilności i beznadziejności. Jeśli bez wyraźnych powodów boisz się w jakiejś sytuacji lub lękasz się o kogoś – to wyraźny znak, że coś jest nie tak. Należy pamiętać, że strach jest bardzo silną emocją, która wpływa na cały organizm. Jeśli trwa on powyżej 2-3 tygodni, warto udać się do specjalisty.

Nadmierne zainteresowanie zdrowiem

Niektórzy ludzie z depresją mogą stać się obsesyjni na punkcie swojego zdrowia. Mogą nieustannie martwić się o różne choroby i stany, nawet jeśli nie ma do tego rzeczywistych podstaw. To zjawisko może prowadzić do niepokoju i stałego przeszukiwania Internetu w poszukiwaniu objawów i diagnoz, pogłębiając uczucie beznadziejności i lęku.

Nadmierna drażliwość lub gniew

Depresja może objawiać się poprzez nadmierną drażliwość, wybuchy gniewu lub trudność w panowaniu nad emocjami. Osoby dotknięte tymi objawami mogą reagować z większą intensywnością na zwykłe stresory życiowe. Mogą mieć trudności z kontrolowaniem swojego gniewu i odczuwać wewnętrzny niepokój.

Zwiększona wrażliwość na bodźce

Kolejnym nietypowym objawem depresji jest zwiększona wrażliwość na bodźce zewnętrzne, takie jak dźwięki, światło czy dotyk. Osoby z depresją mogą odczuwać te bodźce jako przytłaczające lub nieznośne, co może prowadzić do zwiększonego stresu i niepokoju.

Nadużywanie leków lub alkoholu

W poszukiwaniu ulgi chory może sięgnąć po wyroby medyczne lub alkohol. To krótkotrwałe rozwiązanie, które może pogorszyć stan psychiczny.
Często osoby cierpiące na depresję doświadczają bólu ciała. Próby złagodzenia bólu poprzez nadmierne stosowanie leków mogą być znakiem ukrywanej depresji.
Alkohol może stać się sposobem na ucieczkę przed lękiem i napięciem towarzyszącym depresji. To krótkotrwałe rozwiązanie, które pogłębia problem.

Należy sobie przede wszystkim zdać sprawę z tego, że depresja to nie tylko chwilowe obniżenie humoru, ale cały zespół zaburzeń, które mogą niszczyć zdrowie i życie.

Nietypowe objawy depresji mogą być trudne do zauważenia, zarówno dla samej osoby dotkniętej, jak i dla jej bliskich. To powoduje, że choroba pozostaje nierozpoznana i nieleczona, co może prowadzić do nasilenia się jej objawów oraz poważnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Warto pamiętać, że wsparcie bliskich i otwarta rozmowa mogą odegrać kluczową rolę w pomaganiu osobom z ukrytą depresją. Jeśli zauważasz u siebie lub u kogoś innego nadmierne sięganie po leki, alkohol lub inne zachowania nietypowe, nie bagatelizuj tego. Skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże zrozumieć przyczyny i znaleźć odpowiednie rozwiązania.

W Klinice Ketaminy leczymy depresję.
Ketamina wykazuje natychmiastowe działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne.

Jeśli cierpisz na depresję, skontaktuj się z nami:

+48 733 766 510

Klinika Ketaminy, ul. Długa 34, 05-090 Łady (pod Warszawą).

5 km od Lotniska Chopina