Ketamina to substancja chemiczna, w medycynie wykorzystywana często jako lek znieczulający pacjentów przed operacją.

Od 2014 roku ketaminę stosuje się również jako przełomową metodę leczenia depresji.
Obecnie w Europie i w Ameryce Północnej funkcjonuje kilkaset klinik, w których istnieje możliwość skorzystania z tej terapii.

Ketamina – jak działa

Ketamina oddziałuje na receptory zlokalizowane w ośrodkowym układzie nerwowym, dzięki czemu pozwala na uzyskanie efektu znieczulenia. Dokładniej, blokuje receptory NMDA, w efekcie czego synapsy nie przekazują informacji pobudzających zależnych od glutaminianu. Ketamina działa przeciwbólowo, wywołuje niepamięć (działanie amnestyczne). Ketamina wprowadza również w stan znieczulenia rozkojarzeniowego (dysocjacyjnego).

Badania kliniczne wykazały, że ketamina szybko łagodzi objawy depresji, nawet u osób, które nie reagują na tradycyjne leczenie.

W przeciwieństwie do innych leków przeciwdepresyjnych, które mogą wymagać tygodni lub nawet miesięcy, aby osiągnąć pełną skuteczność, ketamina działa już w ciągu kilku godzin po podaniu.

Szybkie działanie

Jednym z najważniejszych atutów ketaminy jest jej szybkie działanie w leczeniu depresji. Tradycyjne leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), zazwyczaj wymagają kilku tygodni, zanim osiągną pełną skuteczność.

Ketamina wykazuje natychmiastowe działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. W przeciwieństwie do tradycyjnych leków przeciwdepresyjnych, które mogą wymagać kilku tygodni, zanim zaczną działać, ketamina przynosi ulgę już w ciągu kilku godzin od podania. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów z ciężką depresją, którzy nie odczuwają poprawy po tradycyjnych lekach przeciwdepresyjnych.

Skuteczność wobec opornych na leczenie przypadków depresji

Wielu pacjentów cierpiących na depresję może doświadczać oporności na tradycyjne leki przeciwdepresyjne.

Ketamina jest skuteczna u pacjentów, którzy nie reagują na standardowe leki przeciwdepresyjne lub psychoterapię. Może to być szczególnie ważne dla osób cierpiących na depresję oporną na leczenie.

Redukcja myśli samobójczych

Depresja może prowadzić do poważnych myśli samobójczych, które zagrażają życiu pacjentów. Ketamina, dzięki swojemu szybkiemu działaniu, zmniejsza natrętne myśli.

Pacjenci często zgłaszają poprawę nastroju, zmniejszenie poczucia beznadziei i wzrost energii po podaniu ketaminy. Może to przyczynić się do poprawy ogólnego funkcjonowania psychicznego i zdolności do wykonywania codziennych czynności.

Długotrwały efekt po jednorazowym podaniu

Jedno zaskakujące odkrycie związane z ketaminą to jej długotrwały wpływ po jednorazowym podaniu. Badania sugerują, że efekty terapeutyczne mogą utrzymywać się przez kilka tygodni po zastosowaniu leku.

Potencjał leczenia innych zaburzeń psychicznych

Poza depresją, ketamina wykazuje obiecujący potencjał w leczeniu innych zaburzeń psychicznych, takich jak lęki, zaburzenia afektywne dwubiegunowe czy PTSD (zespół stresu pourazowego). Ketamina wywiera wpływ na organizm już po kilku godzinach od podania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ketaminy, skorzystaj z konsultacji w Klinice Ketaminy.

Klinika Ketaminy jako jedna z pierwszych w Polsce oferuje terapię ketaminą, między innymi dla osób cierpiących na depresję lekooporną, przewlekły, zaburzenia lękowe.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu

Klinika Ketaminy, ul. Długa 34, 05-090 Łady (pod Warszawą).

5 km od Lotniska Chopina

+48 733 766 510

https://www.klinikaketaminy.com/