top of page
Szukaj
  • magdalenasiekacz

Ketamina – przełomowa metoda leczenia depresji


Ketamina – przełomowa metoda leczenia


Ketamina to substancja chemiczna, w medycynie wykorzystywana często jako lek znieczulający pacjentów przed operacją. Od 2014 roku ketaminę stosuje się również jako przełomową metodę leczenia depresji. Jakie działanie poza znieczulającym wykazuje ketamina? Czy ketamina znajduje zastosowanie w leczeniu depresji? Czy ketaminę można przyjmować samemu? Na te oraz inne pytania odpowiadamy poniżej.Ketamina – kiedy pojawiła się na rynku

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest ketamina. Otóż, ketamina, stosowana w anestezjologii, została opracowana w 1962 roku w Stanach Zjednoczonych przez Calvina Stevensa. Jest to substancja będąca pochodną fencyklidyny, którą zalicza się do psychodelików (dysocjantów) – związków, które mogą wywoływać nietypowe doznania zmysłowe oraz stan percepcji zwany dysocjacją.


Ketamina – jak działa

Ketamina oddziałuje na receptory zlokalizowane w ośrodkowym układzie nerwowym, dzięki czemu pozwala na uzyskanie efektu znieczulenia. Dokładniej, blokuje receptory NMDA, w efekcie czego synapsy nie przekazują informacji pobudzających zależnych od glutaminianu. Ketamina działa nasennie i przeciwbólowo, wywołuje niepamięć (działanie amnestyczne). Ketamina wprowadza również w stan znieczulenia rozkojarzeniowego (dysocjacyjnego). Wyniki badań dowodzą również, że substancja wykazuje działanie przeciwdepresyjne u chorych na tzw. dużą depresję, która nie reaguje na standardowe farmakologiczne metody leczenia. Działanie ketaminy opiera się na:

· oddziaływaniu na receptory opioidowe w obrębie ośrodkowego układu nerwowego i rdzenia kręgowego,

· wiązaniu się z receptorami N-metylo-D-asparaginianu w ośrodkowym układzie nerwowym,

· interakcjach z receptorami dla noradrenaliny, serotoniny oraz muskarynowymi receptorami cholinergicznymi.


Bardzo ważne jest, by lek z ketaminą był podawany wyłącznie przez osoby uprawnione, w lecznictwie zamkniętym, gdzie znajduje się zestaw do resuscytacji. Substancję należy podawać powoli, w ciągu 60-120 sekund. Jak każdy lek niewłaściwie podany może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, więc ketaminy nie powinno się podawać samemu.


Czy ketamina jest bezpieczna


Ketamina jest bezpieczna i nie uzależnia, jeśli jest stosowana w środowisku kontrolowanym. Jest ona powszechnie stosowana jako środek znieczulający w medycynie, ale kiedy jest stosowana jako środek znieczulający, dawka jest znacznie wyższa, niż ta stosowana w tym konkretnym badaniu.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ketaminy, skorzystaj z konsultacji w Klinice Ketaminy. Klinika Ketaminy jako jedna z pierwszych w Polsce oferuje terapię ketaminą, między innymi dla osób cierpiących na depresję lekooporną, przewlekły, zaburzenia lękowe.


Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu

733 766 510

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page